Wednesday, June 24, 2015
გაკვეთილის გეგმა
1. გაკვეთილის თემა
|
შავი ზღვის სამეურნეო გამოყენება და დაცვა
|
||||
2. სწავლების საფეხური და კლასი
|
მე-9 კლასი.
|
||||
3. ინტეგრირებული საგნები, მასწავლებლების სახელი, გვარი
|
ი.ს.ტ.-მარინე
ტალახაძე
მათემატიკა-ლეილა
ბეგიაშვილი
|
||||
4. მოსწავლეთა რაოდენობა
|
32 მოსწავლე
|
||||
5. განსაკუთრებული მიდგომების საჭიროებების მქონე მოსწავლეთა რაოდენობა და
პროფილი
|
„განსაკუთრებული
მიდგომების საჭიროების მქონე მოსწავლეები“ არ გვყავს.
|
||||
6. გაკვეთილის მნიშვნელობა/აქტუალობა
|
მოსწავლე აანალიზებს შავი ზღვის უდიდეს სამეურნეო
მნიშვნელობას.ახასიათებს საქართველოს ბუნებრივ პირობებს. მდგრადი განვითარების გარემოს დაცვის
თემებიდანგამოყოფს საქართველოსთვის აქტუალურს, მსჯელობს მის გამომწვევ მიზეზებსა
და შედეგებზე.აანალიზებს გეოეკოლოგიური პროსლემებისწარმოქმნის ბუნებრივ და
ანთროპოგენურ წყაროებს. ი.ს.ტ. და მათემატიკის ცოდნის გამოყენებით აანალიზებს
რუკებს,ცხრილებს,დიაგრამებს და სქემებს.გეოგრაფიულ ინფორმაციებს აჯგუფებს ზღვის
დაბინძურების წარმოშობის წყაროებზე და
მსჯელობს მისი შესუსტების შესაძლო გზებზე.
|
||||
7. გაკვეთილის სასწავლო მიზნები (საგნების მიხედვით)
|
საქრთველოსთვის
შავი ზღვის მნიშვნელობის დადგენა - გაცნობიერება;
მისი ეკოლოგიური
პრობლემებისა და დაცვითი ღონისძიებების გაცნობა-ანალიზი;
დისკუსიისა და
პრობლემის გადაჭრის უნარის განვითარება;
|
||||
8. ეროვნული სასწავლო გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორები
|
მოსწავლე
ახასიათებს და აანალიზებს საქართველოს ბუნებრივ პირობებს.
ადგენს მიზეზ-შედეგობრივ კავშირებს
ფიზიკურ-გეოგრაფიულ პარამეტრებს შორის და მსჯელობს მათ გეოგრაფიაზე.
ჩამოთვლის საქართველოსი მომუშავე ბუნებისდაცვით
ორგანიზაციებს და ეცნობა მათი მუშაობის სტრატეგიებს. შეუძლია საჭიროებისამებრ
მათ მიმართოს.
|
||||
9. წინასწარი ცოდნა
|
შავი ზღვის მნიშვნელობა საქართველოსთვის.
|
||||
10. თანმიმდევრობა
(აქტივობა და დრო)
|
I
ეტაპი. 10-15 წთ.
საშინაო დავალების მოსმენა: რეფერატი თემაზე „შავი
ზღვის მნიშვნელობა ჩვენი ქვეყნისთვის“.
II
ეტაპი. 15-20 წთ.
შინაარსის რეალიზება-მინი ლექცია და ორმხრივ
ჩანაწერთა დღიურის შევსება.
მასწ. მოკლედ საუბრობს ორგანიზაცია „ ბისეკის“
ფუნქციებსა და მისი მოქმედების სტრატეგიების შესახებ. პოლიტიკური რუკის
გამოყენებით გამოაქვთ დასკვნა, რომ ზოგიერთი წევრი ქვეყანა არ ესაზღვრება შავ ზღვას.მასწ. სლაიდ-შოუს დახმარებით აცნობს მოსწავლეებს
„ბისეკის“ საერთაშორისო ორგანიზაციას.
შემდეგ მასწ. თხოულობს წყვილებში მუშაობას.
სახელმძღვანელოს ტექსტის გამოყენებით შეავსონ ცხრილი:
III
ეტაპი. 10-15 წთ.
პრეზენტაცია და საშინაო დავალება.
მოსწავლეები წარმოადგენენ შესრულებულ სამუშაოს.
საშინაო დავალებათ ეძლევათ ინტერნეტში მოიძიონ შავი
ზღვის მდგრადი განვითარების შესახებ ინფორმაციები და წარმოადგინონ მარტივი
პროექტი:,, გადავარჩინოთ შავი ზღვა“.
|
||||
11. შეფასება
|
მოსწავლეებმა წინასწარ იციან, რომ ფასდება:
ინფორმაციის მოპოვებისა და ორგანიზების უნარი,
კვლევის, ანალიზისა და დასკვნების გამოტანის
უნარი,
გარემოზე პასუხისმგებლობისა და დაცვის უნარი,
ნამუშევრის ორგანიზებისა და წარდგენის უნარი,
განსახილველ საკითხთან დაკავშირებული მსჯელობისა
და ანალიზის უნარი,
დროის ლიმიტის დაცვის უნარი,
შემოქმედებითი დაცვის უნარი.
|
||||
12. საკლასო მენეჯმენტი _
საგანმანათლებლო რესურსები
|
სახელმძღვანელო,ევროპის
პოლიტიკური რუკა,დაფა,ცარცი, ფორმატის ქაღალდი ,მარკერები, კოპიუტერი.
ელექტრონული (კომპიუტერული) პროგრამები და რესურსები:
microsoft office powerpoint;
microsoft office word.
ვებ-გვერდები და სხვა ელექტრონული რესურსები:
google.com,
wikipedia.com
|
შეფასების რუბრიკა
შეფასება
|
1-2
|
3-5
|
6-7
|
8-10
|
შესავალი
|
უინტერესოა
|
მცდელობაა აუდიტორიის დაინტერესების
|
საინტერესოდ არის წარმოდგენილი
|
მოძიებული აქვს ეფექტური მასალა
|
თემის გასაგებად წარმოდგენა
|
ბუნდოვანია
|
ნაწილობრივ გასაგებია
|
ლოგიკურია მცირე ხარვეზებით
|
ლოგიკურია
და გასაგები
|
საუბარი
|
გაუგებარია
|
იმეორებს იგივეს
|
გასაგებია
|
არწმუნებთ
|
დასკვნები
|
არ არის
|
ულოგიკოა
|
ლოგიკურია
|
ორიგინალურია
|
კონტაქტი
|
არ არის
|
პერიოდულია
|
ამყარებს კონტაქტს
|
კომუნიკაბელურია
|
თვალსაჩინოებები
|
არ იყენებს
|
იყენებს მწირედ
|
რუკა, დიაგრამა, ცხრილები
|
ელექტრონული ვერსიები
|
პასუხები და დროის ლიმიტი
|
უჭირს
|
გაუმართავია, ვერ იცავს დროს
|
თითქმის ყველას
დროულად პასუხობს
|
ყველას პასუხობს პუნქტუალურად
|
Thursday, May 14, 2015
Friday, May 8, 2015
ჩემი პირველი პოსტი
Subscribe to:
Posts (Atom)